Ако обмисляте покупка на електрически автомобил, то е важно да помислите и за неговото зареждане. Ако разполагате със собствен гараж или паркомясто, то може да закупите собствена зарядна станция. Освен удобството да зареждате в домашни условия е и по-изгодно в дългосрочен план, въпреки по-високата първоначална инвестиция. Цената на киловатчас електроенергия от обществена зарядна станция е много по-висока от цената на битовия ток. В нашето ръководство ще Ви дадем насоки в няколко последователни стъпки за избор на най-доброто зарядно за електрически автомобил на пазара.
1-ва стъпка за избор
Бордово зарядно на електромобила
От бордовото зарядно на Вашия електромобил зависи с каква максимална мощност може да се зарежда батерията му. Повечето електромобили позволяват зареждане с мощност до 7.4kw или 11kw, а все по-често излизат и модели позволяващи зареждане с 22kw и дори повече.
Важна забележка: До 22kw може да зареждате от зарядни станции с променлив ток (AC), а по-мощните зарядни от 50kw и нагоре са с постоянен ток (DC). В нашата статия ще презентираме и оценим само AC зарядни станции, които са подходящи за домашна употреба.
2-ра стъпка за избор
Монофазна или трифазна електрическа инсталация
90% от битовите електрическите инсталации са монофазни. Това означава, че с монофазен ток може да зареждате вашия автомобил с мощност от 3.6kw при 16А от шуко контакт до 7.4kw при 32 ампера. Ако разполагате с трифазен ток и бордовото зарядно на автомобила позволя, то може да зареждате с мощност от 11kw при 16 ампера и 22kw при 32 амера трифазен ток.
Мощността на зареждане е основен фактор за времето за което ще се зареди батерията. Ако разполагате с автомобил с 80kw батерия и зареждате с мощност 7.4kw, за да разберете за колко време ще се зареди е необходимо да разделите 80 / 7.4 = малко над 10 часа.
3-та стъпка за избор
Модел на конектора на автомобила
Необходимо е да знаете вида на конектора на автомобила към който се закача кабелът за зареждане. Европейският стандарт за конектор е Type 2 (тип 2), а американския и японсния са Type 1. Освен визуалната разлика, европейският конектор Type 2 позволява зареждане с по-висока мощност от трифазен ток.
Зарядна станция GO-E Gemini flex/fix

Зарядна станция Wallbox Pulsar

Зарядна станция KEBA KeContact P30

Преносима зарядна станция NRGkick

Зарядна станция Webasto

Зарядна станция ABB Terra

Необходимо е да вземете впредвид няколко технически спецификации на Вашия автомобил. Това са мощността на зареждане на бордовото зарядно и вида на конектора. Важно е да вземете под внимание и дали имате монофазна или трифазна електрическа инсталация.
Най-доказаните производители на зарядни станции са европейските марки GO-E, KEBA, Wallbox, NRGkick, Webasto, ABB, Legrand.